100. ROCZNICA POWROTU DO NIEPODLEGŁEJ POLSKI

W 2020 roku w powiecie rawickim wyjątkowo uroczyście obchodzono 100. rocznicę "powrotu do macierzy", przypadającą 17 stycznia 1920 r. Z tej okazji w Miejskiej Górce została odsłonięta tablica upamiętniająca walne posiedzenie Powiatowej Rady Ludowej Powiatu Rawickiego. Została ona zamontowana na elewacji budynku, gdzie obecnie mieści się Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Następnie przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu przez przedstawicieli powiatowych i gminnych władz samorządowych, służb mundurowych oraz szkół, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, w asyście uczniów klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu złożyli wiązanki kwiatów.

Kontekst historyczny wydarzeń sprzed 100 lat przybliżono podczas rocznicowej akademii zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu. Jak co roku obchody powrotu Powiatu Rawickiego do Polski zostały poprzedzone konkursem historycznym skierowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem "Drogi Polski do niepodległości".

W tym roku przyznano: I miejsce - Adamowi Świerzewskiemu - uczniowi I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, II miejsce -  Emanuelowi Musioł - uczniowi I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu, III miejsce - Przemysławowi Leciejewskiemu - uczniowi I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu. Ponadto przyznano 3 wyróżnienia. Otrzymali je: Artur Jankowiak i Jakub Łagódka uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu oraz Marcin Trawka - uczeń Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce.

Podziękowano również Renacie Skowronek - nauczycielce z I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu powiatowego.

Po raz pierwszy został przeprowadzony konkurs fotograficzny "Śladami Miejsc Pamięci w Powiecie Rawickim". Komisja Konkursowa nagrodziła zdjęcia autorstwa Łukasza Nowakowskiego - ucznia  Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu przedstawiające "Grób nieznanego Powstańca w Białymkale" oraz zdjęcie Magdaleny Wróblewskiej uczennicy Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce zatytułowane "Prawda jest w środku". Przyznano również 1 wyróżnienie dla Hanny Kwiatkowskiej uczennicy Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce za zdjęcie pt. "Walczyli i polegli - pozostaną w naszej pamięci".

Podczas akademii okolicznościowej Starosta Rawicki pogratulował również uczniom, którzy otrzymali Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Wśród nagrodzonych, aż 5 uczniów pochodziło ze szkół z terenu naszego powiatu. Są to następujący uczniowie: Daria Denes - uczennica Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych CKU w Bojanowie, Anna Grębowska - uczennica Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu, Mikołaj Pospiech - uczeń Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie, Artur Radoła - uczeń Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce oraz Mikołaj Zawada - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu.

Wszystkim nagrodzonym, wyróżnionym oraz Stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Fot. Powiat Rawicki

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
20a
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38

Tagi: , , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00