APEL WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO

W związku ze znalezieniem na terenie powiatu wolsztyńskiego dzika, w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego nt. wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), który został wykryto w miejscowości Kębłowo, gmina Wolsztyn.

Podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, skierował do hodowców trzody specjalny apel.

APEL WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO: "W związku z pojawieniem się na terenie Wielkopolski pierwszego przypadku zakażenia dzika wirusem ASF apeluję do wszystkich producentów trzody chlewnej z naszego województwa o podjęcie wyjątkowych środków ostrożności.

 "Lepiej zapobiegać niż leczyć" - w tej mądrości zawiera się wiele prawdy. Dlatego zwracam się do wielkopolskich hodowców o podjęcie szczególnych środków zapobiegawczych i zabezpieczenie swoich hodowli przed kontaktem z dzikami. Apeluję o zabezpieczenie paszy, wystawienie mat dezynfekcyjnych oraz prowadzenie obrotu trzodą chlewną zgodnie z obowiązującymi wymogami. Tylko w taki sposób ochronimy zwierzęta i zapobiegniemy stratom ekonomicznym w przemyśle mięsnym.

W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę korzystać ze wsparcia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, a także specjalnej infolinii Głównego Inspektoratu Weterynarii (tel. 22 623 20 89 i/lub 22 623 17 17). Jestem przekonany, że wspólnymi siłami uda nam się powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa na terenie Wielkopolski. Proszę także o przekazywanie "między sobą" informacji o metodach prewencyjnych. Im większa świadomość w tej kwestii, tym skuteczniejsze działanie i większe bezpieczeństwo."

 

Tagi: , , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00