Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^Powrót na górę

Wersja językowa

Polish Czech English French German Russian

Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu

10Rawicki kościół farny został wybudowany na początku XX w., około 30 lat po utworzeniu w zdominowanym przez społeczność ewangelicką, mieście pierwszej samodzielnej parafii katolickiej. W dniu 29 sierpnia 1900 r. poświęcono kamień węgielny, a dwa lata później w świątyni odprawiono pierwsze nabożeństwo. Konsekracji dokonał 5 maja 1907 r. sufragan poznański biskup Edward Likowski.

Projekt budowli sporządził znany śląski architekt Alexis Langer. Kościół wzniesiono w modnym na przełomie XIX i XX stulecia stylu neogotyckim. Do tego stylu nawiązuje również wyposażenie jego wnętrza. Świątynia jest murowana z czerwonej, mocno wypalonej cegły, z zewnątrz nieotynkowana, założona na rzucie prostokąta. Główne wejście znajduje się od strony zachodniej w pięciobocznej kruchcie podwieżowej. Nad wejściem umieszczono kamienne płaskorzeźby z motywami biblijnymi. Po jego bokach widnieją dwie wmurowane w ściany zewnętrzne tablice pamiątkowe, dedykowane polskim więźniom politycznym oraz represjonowanym żołnierzom – górnikom. Wnętrze jest trójnawowe, zwieńczone sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Przy nawie północnej usytuowano kaplicę wieczystej adoracji. Ołtarze boczne powstały ok. 1916 r. Pierwszy (ze współczesnym obrazem Jezusa Miłosiernego oraz figurami św. Barbary i św. Franciszka) dedykowany jest Chrystusowi Królowi, drugi – Maryi. Widniejący w jego nastawie obraz Matki Boskiej Rawickiej powstał prawdopodobnie ok. 1871 r. w pracowni plastycznej niemieckiego artysty Carla Wohnlicha. Jak głosi tradycja, jego autor wzorował się na wizerunku słynnej Madonny Sykstyńskiej Rafaela Santi. W ołtarzu głównym umieszczone są figury: Matki Boskiej, św. Jana Ewangelisty, św. Józefa, a poniżej rzeźbione w drewnie popiersia świętych: Wawrzyńca, Stanisława, Edwarda oraz Floriana z ich charakterystycznymi atrybutami. Bezpośrednio do prezbiterium przylegają: zakrystia i loża kolatorska. We wnętrzu na uwagę zasługuje również wsparta na jednym z filarów ambona z korpusem w formie kosza, nakryta ozdobnym, rzeźbionym baldachimem. Budowla zwieńczona jest wysoką (ponad 50 metrów), strzelistą, górującą w panoramie miasta i widoczną z odległości kilku, czy nawet kilkunastu kilometrów wieżą. Umieszczono na niej zegar oraz trzy dzwony z datami 1901, 1977 i 1978. Druga, niewielka wieżyczka – sygnaturka ozdobiona koroną usytuowana jest nad prezbiterium.    

Opracowanie: Marta Hamielec

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1  

Copyright © 2013. Starostwo Powiatowe w Rawiczu  Rights Reserved.