„Od nasionka do roślinki” – kolejne zadanie w ramach programu „Na dobry początek”

Przed dziećmi z Oddziału Przedszkolnego w Dębnie Polskim postawiono kolejne zadanie. Maluchy miały zapoznać się z etapami i czynnikami wpływającymi na rozwój roślin. Wiedzę na ten temat Małym Strażnikom przekazywała Rima Sadurska -zielarka, naturoterapeutka, bioenergoterapeutka i mama.

"Od nasionka do roślinki" to temat z jakim zmierzyły się dzieci. Strażnicy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnej pory roku, opowiadały o zmianach jakie zachodzą w przyrodzie wiosną, zastanawiały się również jak mogą obudzić nasionka by powstały z nich roślinki. Następnie wysłuchały wiersza "Świat w ogrodzie?" M. Nawrockiej, który wprowadz do kolejnej części zajęć. Dzieci zmierzyły się z ułożeniem układanki dotyczącej wzrostu roślin. Rima Sadurska opowiadała dzieciom o rodzajach ziół i ich zastosowaniu. Mali przyjaciele przyrody wybrali sobie ziółka, a następnie wraz z zielarką Rimą przygotowali swoje doniczki, wypełnili ziemią i przed siewem pomyśleli sobie o czterech życzeniach - zioła mają moc ...

Stworzenie "Ziołowego zakątka" ma wyrobić u dzieci nawyk opiekowania się przyrodą, pobudzić ich świadomość ekologiczną oraz kształtować właściwy stosunek do świata natury. "Ziołowy zakątek", który powstał w Oddziale Przedszkolnym w Dębnie właśnie stał się bazą do obserwacji zmian jakie zachodzą w przyrodzie.

Po uporządkowaniu swojego miejsca pracy Rima Sadurska zaprosiła dzieci do zabawy "Od nasionka do drzewa z owocami", w której dzieci animują ruch do wyobrażanych stadiów rozwoju drzewa. Następnie skulone maluchy udają malutkie nasionka śpiące w ziemi, które dzięki deszczom i słonku pomalutku się budzą i ukazują swoje listki.

Tuż po warsztatach z dziećmi, zielarka Rima Sadurska spotkała się z zainteresowanymi uprawą i wykorzystaniem ziół mamami. Mówiła o "Ziołach w kuchni", które warto uprawiać czy też mieć w podręcznej apteczce.

Rawicka Biblioteka Publiczna, Filią w Dębnie Polskim mogła zorganizować kolejne warsztaty i wykład dzięki pomocy Fundacji BGK z Programu "Na dobry początek".

Fot. Rawicka Biblioteka Publiczna

10
11
12
13
14
15
16
17
18

Tagi: , , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00