SEZON WIRUSOWY – KILKA WAŻNYCH INFORMACJI

Od kilku tygodni w mediach głośno jest o możliwości zarażenia się nowym wirusem. Ten temat budzi pewnego rodzaju strach i niepewność, czemu nie można się dziwić. Apelujemy o nie lekceważenie zagadnienia, ale przede wszystkim zachęcamy do zachowania równowagi i edukacji w tym zakresie.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

  • zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Przedstawiamy listę oddziałów zakaźnych w województwie wielkopolskim:

Lp.

Nazwa

szpitala

Adres

szpitala

Nazwa oddziału

adres

Łóżka zakaźne

dla

dorosłych

dla

dzieci

1. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski
im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ
w Poznaniu

ul. Szwajcarska 3

61-285 Poznań

(61) 873 92 95

(61) 873 93 67

(61) 873 93 68

Oddział Zakaźny

ul. Szwajcarska 3

tak nie
2. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr Romana Ostrzyckiego w Koninie

ul. Szpitalna 45

62-510 Konin

(63) 240 44 01

Oddział Zakaźny
z Pododdziałem Zakaźnym Dziecięcym
tak tak

3.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny
w Kaliszu
ul. Poznańska 79

ul. Toruńska 7

62-800 Kalisz

(62) 757 91 94

(62) 757 91 95

 

Oddział Chorób Zakaźny

tak

nie
           
           

źródło: PSSE w Rawiczu

Wykaz oddziałów zakaźnych w Polsce przedstawia Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/attachment/d8447bdf-d59a-4c82-bf9a-8eebb13d379a

ZADBAJ O HIGIENĘ!

Nasz organizm ma wiele możliwości obrony przed wirusami, pod warunkiem, że nie będziemy mu w tym przeszkadzać. Czy to grypa czy koronawirus, do zarażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową. Zasady bezpieczeństwa i ochrony, są takie same.

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce.
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do państw zagrożonych wirusem, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i jeśli to możliwe pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia opracowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirusie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

fot. Ministerstwo Zdrowia

 

Tagi: , , , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00