Spotkanie profilaktyczne z Arturem Amedą

W siedzibie I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu zorganizowano dla licealistów, pedagogów i rodziców spotkanie profilaktyczne z Arturem Amendą - prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Arka Noego" w Pile, lektorem i instruktorem terapii uzależnień, w ramach programu ?Dopalacze Niszczą życie?.

Terapeuta przeprowadził z licealistami pogadankę nt. "Dwie lekcje ćpania - skutki głupoty". Uczniowie dowiedzieli się jak można uzależnić się od substancji psychoaktywnych, takich jak dopalacze, narkotyki, alkohol, papierosy. Artur Amenda omówił skutki społeczne kontaktu z tymi substancjami.

Na przykładzie swoim i własnej rodziny uświadomił młodzieży tragedię dziecka wychowującego się w rodzinie dysfunkcyjnej, z problemem uzależnienia. Uzmysłowił licealistom, że nawet "niewinne" wypicie kilku piw, zapalenie jointa, papierosów czy zażycie dopalacza na imprezie nieodwracanie zmienia centralny układ nerwowy młodego człowieka, a kontakt z substancjami psychoaktywnymi w młodym wieku powoduje silne uzależnienie.  W tym przypadku abstynencja i terapia są już bardzo trudne. Kontakt z substancją psychoaktywną to nie tylko skutki uboczne dla osób zażywających,  ale także dla ich rodzin i przyjaciół. 

Terapeuta objaśnił  młodym ludziom proces uzależniania od substancji, kolejne jego etapy i upadek społeczny człowieka. Poparciem jego słów był film nakręcony w ramach działania stowarzyszenia pt. "Historie prawdziwe - Kornelia". Do uczniów najsilniej z ekranu przemówiła podopieczna terapeuty, która opisała swoją historię i kontakt z substancjami psychoaktywnymi.

W godzinach popołudniowych terapeuta spotkał się z rodzicami licealistów oraz  nauczycielami zainteresowanymi problemem uzależnienia i kontaktu młodzieży z substancjami psychoaktywnymi. Artur Amenda przekazał kilka najistotniejszych rad w tej tematyce, tj.  jak rozpoznać problem u dziecka, wskazał  jak obserwować ich zachowania. Zawrócił uwagę, że osoby mające kontakt z dopalaczami, narkotykami i innymi substancjami zawsze kłamią, jeśli zostaną o nie zapytane. Słuchacze zostali poinformowani, jakie leki stanowią substytut substancji narkotycznych, obejrzeli zeszyty szkolne uczniów mających kontakt z narkotykami oraz ich rysunki. Terapeuta opisał wygląd i cechy w zachowaniu dziecka, które weszło w kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Podczas spotkania zaapelował do rodziców o walkę o dziecko i o prawidłowe funkcjonowanie rodziny, zwrócił uwagę, że w wielu współczesnych rodzinach brak czasu i chęci jej członków na integrację rodzinną bywa bodźcem po sięganie dziecka po używki. 

Fot. K. Starczewska - KPP w Rawiczu

10
11
12
13

Tagi: , , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00