Świat antyczny jest „żywy”

Piotr Sobkowiak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu wziął udział w finałowych rozgrywkach X Konkursu Wiedzy o Antyku (organizowanego przez Instytut Filologii Klasycznej UAM w Poznaniu). Piotr był jednym z 25 licealistów zakwalifikowanych do finału z całej Wielkopolski.

W części pisemnej musiał wykazać się m.in. znajomością postaci ze świata antycznego – filozofów, dowódców, polityków – ich przydomków i tytułów, także ich tłumaczenia z łaciny i greki na język polski. Test wymagał także wiedzy nt. rzymskiego kalendarza czy łacińskich terminów, np. nazwy ogrzewania podłogowego w rzymskich willach oraz szczegółowej wiedzy o formacjach bojowych, uzbrojeniu i sposobach walki ludów starożytnych. Natomiast w części ustnej był nie tylko oceniany za swoją wiedzę m.in. o obrzędach pogrzebowych Greków i Rzymian i armii Hunów, ale też za ukształtowanie wypowiedzi oraz jej poszczególnych segmentów.

W czasie, kiedy uczniowie rozwiązywali testy nauczyciele wysłuchali wykładu dr Moniki Miazek-Męczyńskiej o Klemensie Janickim, zw. polskim Owidiuszem.

Fot. I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu

10
11
13
14
15
16
17

Tagi: ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00