Szkody łowieckie po nowelizacji Prawa łowieckiego

W trosce o prawidłową gospodarkę łowiecką prowadzoną w obwodach łowieckich naszego powiatu Starosta Rawicki zaprosił przedstawicieli kół łowieckich, weterynarii, izby rolniczej oraz gmin na spotkanie dotyczące zmiany przepisów w zakresie szkód łowieckich, zagrożeń wirusem ASF i gospodarki łowieckiej.

Pan Stanisław Grylewicz – Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie zreferował zmiany przepisów Prawa łowieckiego w zakresie szacowania szkód łowieckich, które weszły w życie z dniem 1 kwietnia br. i znacząco zmieniły sposób likwidacji tych szkód wyrządzonych przez zwierzynę w uprawach polowych oraz nałożyły szereg nowych zadań na organy wykonawcze gmin. Przedstawiciele gmin wyrazili swoje obawy i pierwsze doświadczenia z realizacji nowego zadania. Starosta odczytał stanowisko Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego w sprawie nowelizacji Prawa łowieckiego, które jest odmową podjęcia działań w zakresie szacowania szkód łowieckich ze strony sołtysów.

Pani Małgorzata Durczewska ? Inspektor ds. bezpieczeństwa żywności z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Rawiczu przypomniała o możliwych zagrożeń związanych z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) i podstawowych zasadach bioasekuracji zawartych w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie i położonych na terytorium Polski.

Starosta podjął temat redukcji populacji lisa i zasiedlania drobnej zwierzyny. Łowczy wyrazili chęć kontynuacji powyższych zadań, natomiast Starosta przychylił się do zakupu przez Starostwo zwierzyny drobnej, celem jej zasiedlenia w obwodach łowieckich w ramach programu reintrodukcji.

Fot. Starostwo Powiatowe w Rawiczu

1
2
3
4
5
6

Tagi: , , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00