Wielkopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

I Wielkopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Korpusu Kadetów w Rawiczu odbył się 3 listopada 2018 w Domu Kultury w Rawiczu. Adresowany był do różnych grup wiekowych i miał na celu obok upowszechniania walorów artystycznych polskich pieśni patriotycznych, również integrację międzypokoleniową oraz transfer wzorców kulturowych.

Celem Konkursu była popularyzacja pieśni patriotycznych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zamiłowania do pieśni chóralnej, jako jednej z form działalności muzycznej, rozbudzanie wrażliwości estetycznej, umożliwienie zespołom publicznej prezentacji oraz konfrontacji poziomu artystycznego, uświadomienie roli pieśni historycznych w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, upowszechnienie historii i tradycji Rawickiego Korpusu Kadetów.

Ogółem w imprezie wzięło udział 335 uczestników, w tym 141 dzieci i 194 dorosłych.

Przesłuchania chórów odbywały się w od godziny 11:00 do  godziny 14:00, a po przerwie nastąpiła próba generalna koncertu finałowego.

Koncert finałowy, w którym połączone chóry wykonały:

1.Pieśń  pt. „Dzień dobry Biały Ptaku” muz. A. Markiewicz,  sł. W. Chotomska – dyrygent Alina Nowak

– Młodzieżowy Chór „Kameleon” przy Domu Kultury w Rawiczu pod dyrekcją Jowity Augustyniak,

2.Pieśń pt. „Ostatni mazur” muz. F. Tymolski, sł. L.K. Łubiński – dyrygent Katarzyna Kaczmarek

– Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego z Miejskiej Górki pod dyrekcją Jowity Augustyniak,

– Żeński chór kameralny „Cantilena” z Włoszakowic pod dyrekcją Katarzyny Kaczmarek.

3. Pieśń pt. „Hymn III Tysiąclecia” muz. i sł. Mirosław Gałęski – dyrygent Jowita Augustyniak

– Żeński chór kameralny „Cantilena” z Włoszakowic pod dyrekcją Katarzyny Kaczmarek,

– Chór „Miriam” parafii p.w. św. Andrzeja Boboli pod dyrekcją Grażyny Neimann,

– Chór męski im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka,

Przewodnicząca jury: prof. Anna Janosz, Członkowie: dr Alicja Szeluga, mgr Andrzej Słowikowski.

PROTOKÓŁ OBRAD JURY – I Wielkopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej  im. Rawickiego Korpusu Kadetów-  Rawicz dn. 03.11.2018

Dnia 3 listopada 2018 roku w sali widowiskowej Domu Kultury  w Rawiczu, w części konkursowej I Wielkopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Rawickiego Korpusu Kadetów wystąpiło 11 zespołów amatorskich, w tym 5 chórów dziecięcych oraz 6 dorosłych zespołów.

Jury w ocenie prezentowanych programów artystycznych chórów wzięło pod uwagę:

– czystość intonacji, harmonię, kulturę dźwięku,

– motorykę – rytm, dynamikę, frazowanie,

– retorykę – artykulację słowną i muzyczną,

– dobór i zróżnicowanie repertuaru oraz jego wartość artystyczna.

Jury po przesłuchaniu 11 chórów amatorskich, postanowiło przyznać brązowe, srebrne i złote pasma oraz nagrody specjalne następującym zespołom:

Brązowe Pasmo otrzymał:

Chór „Moderato” Szkoły Podstawowej w Pakosławiu Reginy Dybowskiej,

Zespół folklorystyczny „Złote kłosy” z Bonikowa pod kierunkiem Elżbiety Kirstein,

Chór „Hejnał” w Wijewie pod dyrekcją Katarzyny Wojczyszyn.

Srebrne Pasmo otrzymał:

Chór „Melodyjki” Szkoły Podstawowej w Dubiniepod dyrekcją Lucyny Rajch,

Chór „Wiolinek” Szkoły Podstawowej nr 12 w Lesznie pod dyrekcją Katarzyny Wojczyszyn,

Towarzystwo Śpiewu „Harmonia” w Krobi Agnieszki Szymkowiak,

Towarzystwo Śpiewu „Lutnia” im. Zygmunta Cichockiego przy Powiatowym Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Kościanie pod dyrekcją Katarzyny Swinarskiej.

Złote Pasmo otrzymał:

Chór „Bel Canto” Szkół Gminy Wijewo przy Branżowej Szkole I stopnia w Brennie pod dyrekcją Aliny Nowak,

Chór „Rozśpiewane sowy” Szkoły Podstawowej w Sowach Arlety Tysiak,

Chór Parafialny „Magnificat” z Pakosławia Reginy Dybowskiej.

W ramach Pasm przyznano również nagrody specjalne w poszczególnych kategoriach.

– w kategorii chórów dziecięcych:

III nagrodę otrzymał – Chór „Melodyjki” Szkoły Podstawowej w Dubiniepod dyrekcją Lucyny Rajch,

II nagrodę otrzymał – Chór „Rozśpiewane sowy” Szkoły Podstawowej w Sowach pod dyrekcją Arlety Tysiak,

I nagrodę otrzymał – Chór „Bel Canto” Szkół Gminy Wijewo przy Branżowej Szkole I stopnia w Brennie pod dyrekcją Aliny Nowak.

– w kategorii chórów dorosłych:

III nagrodę otrzymało – Towarzystwo Śpiewu „Lutnia” im. Zygmunta Cichockiego przy Powiatowym Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Kościanie pod dyrekcją Katarzyny Swinarskiej,

II nagrodę otrzymało – Towarzystwo Śpiewu „Harmonia” w Krobi Agnieszki Szymkowiak,

I nagrodę otrzymał – Chór Parafialny „Magnificat” z Pakosławia Reginy Dybowskiej.

Grand Prix oraz Puchar Starosty Powiatu Rawickiego otrzymał: Żeński chór kameralny „Cantilena” z Włoszakowic pod dyrekcją Katarzyny Kaczmarek.

Zdjęcia udostępnione przez Jowitę Augustyniak, dyrektora muzycznego WZChiO