Zwiedzali poznańską palmiarnię

Stowarzyszenie Wsparcie dla Każdego z Pakosławia w ramach projektu "Superbabcia Superdziadek" dofinansowanego ze środków Powiatu Rawickiego zorganizowało jednodniowy wyjazd do Palmiarni w Poznaniu.

Palmiarnia Poznańska to jeden z najstarszych w Europie ogrodów tego typu. Jej unikalne zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków. Członkowie stowarzyszenia w ramach akcji "Wtorki Seniora" udali się na niezapomnianą podróż po odległych kontynentach. Wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych prezentowana jest roślinność subtropikalna z dominacją pnączy i palm, a najcenniejsze i najciekawsze były sagowce malajskie. Niezapomniane wrażenie zrobiła sala z kaktusami. Sukulenty przybrały wspaniałe kształty i ciekawią bogactwem przystosowań. Ciekawostką okazały się żółwie. Centralne miejsce pawilonu zajmuje basen do uprawy wiktorii królewskiej, której pływające, pokryte na spodniej stronie ostrymi kolcami liście dorastają do 2,5 m, a ich niezwykła konstrukcja i wyporność sprawia, że bez trudu utrzymują ciężar do 75 kg. Wyrastają z podwodnych łodyg mierzących 8 m. Kwitnie tylko dwie noce, gdzie kwiaty jednej nocy są białe, a drugą nocą zmieniają  kolor na różowy. Na specjalną uwagę zasługuje bardzo rzadko spotykana w kolekcjach botanicznych, owocująca  palma kokosowa oraz około 10 metrowy dąb korkowy, dostarczający cennego surowca, z którego od wieków wykonuje się korki do butelek. Wrażenia wzbogaciły dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb. Zwiedzanie zakończyło się w sali z ogromnymi akwariami, gdzie można było oglądać ponad 170 gatunków ryb z różnych stron świata oraz około 40 gatunków roślin wodnych. 

Po palmiarni, nadszedł czas na wyjazd do Stęszewa, gdzie w ośrodku nad jeziorem odbyły się wspólnie warsztaty z członkami stowarzyszenia Klanza. Podczas warsztatów seniorzy mieli okazję ćwiczyć pamięć poprzez zapamiętywanie różnych form ćwiczeń i haseł w określonej kolejności. Taki sposób zajęć pozwolił uczestnikom na zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie przezwyciężania trudności związanych z zapamiętywaniem, pobudzaniem kreatywności, koncentracji i spostrzegawczości.  Warsztaty w formie treningu pamięci dla Seniorów objęły zarówno ćwiczenia praktyczne, jak i gimnastykę, czyli coś dla umysłu i dla ciała.

Fot. przekazane przez Stowarzyszenie Wsparcie dla Każdego z Pakosławia 

CAM03694
CAM03703
CAM03709
CAM03737

Tagi: , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00