„Biblioteka. Oczywiście!”

Tegoroczny "Tydzień Bibliotek", jak zwykle maił na celu podkreślenie roli czytelnictwa i bibliotek. Działania związane z promocją czytelnictwa mają sprawić, by Biblioteka postrzegana była jako instytucja, która ciągle ma coś nowego do zaproponowania, wpisując się trwale swą aktywnością w pejzaż kulturowy miasta.

Rawicka Biblioteka Publiczna XIV edycję "Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek" zainaugurowała spektaklem "Niedoskonałe" inspirowanym cyklem powieściowym Krystyny Nepomuckiej "Miłość niedoskonała" w wykonaniu aktorek z Centrum Inicjatyw Artystycznych z Wrocławia.  Przedstawienie to było wstępem do działań promujących czytelnictwo.  By zaspokoić różnorodne potrzeby uczestnictwa w życiu kulturalnym (nie tylko naszego miasta, ale również gminy) każda z naszych placówek miała coś do zaproponowania. Podczas tego "Tygodnia" odbywały się:  warsztaty literackie z pisarką Magdaleną Podbylską, która odwiedziła dzieci z Słupi Kapitulnej i Zielonej Wsi. Zajęcia te poprzez zabawę wprowadziły najmłodszych w świat nauki. Uczestnicy wysłuchali fragmentu książki, następnie oczami wyobraźni przenieśli się na biegun północny. Bibliotekę w Sarnowie i Rawiczu odwiedziła pisarka Magdalena Zarębska. Autorka książki "Projekt Breslau" bardzo szczegółowo opowiadała o historycznym Wrocławiu. Wykorzystując prezentację multimedialną pisarka oprowadzała dzieci po dawnych uliczkach, ciekawych miejscami i zabytkach.

Grupa z Środowiskowego Domu Samopomocy w Rawiczu uczestniczyła natomiast w zajęciach kreatywnego kolorowania z muzyką relaksacyjną w tle. Zainteresowani naszymi działaniami skorzystać mogli również z "Sowami z filcu" - warsztatów kreatywnego szycia poprowadzonych przez Alicję Gniazdowską. Wystarczyło tylko odwiedzić placówkę w wyznaczonym dniu i godzinach, by uszyć własną sowę. Biblioteka gościła także pisarza dla dzieci Pawła Beręsewicza, który oprócz promowania swojej twórczości odbył krótką pogawędkę z młodymi bibliofilami na temat preferencji czytelniczych. Dorośli natomiast mieli okazję poznać pisarkę uzależnioną ostatnio od pisania powieści kryminalnych - Joannę Opiat - Bojarską. Nieco bardziej wymagający uczestnicy dzięki współpracy naszej placówki z rawickim Domem Kultury mogli spotkać się z aktorem, artystą kabaretowym i pisarzem prowadzącym program "Twoja twarz brzmi znajomo" Piotrem Gąsowskim. To on właśnie zastanawiając się  "Co mu w życiu nie wyszło" tak pracowicie spisywał swe wspomnienia, że powstała z nich biografia.

Inną inicjatywą były warsztaty papiernicze, gdzie uczestnicy przenieśli się do zapomnianych już czasów średniowiecza. Uczniowie rawickich szkół podstawowych czerpali papier metodą tradycyjną, poznając  przy okazji historię piśmiennictwa. Uczyli się pisać gęsim piórem, odciskać pieczęć lakową oraz barwić papier techniką japońską. Radości, zabawy i nauki było dużo. Zrobione podczas zajęć zakładki i kartki papieru dzieci mogły zabrać do domów.

W ramach "Tygodnia Bibliotek" odbyła się również promocja tomiku poetyckiego Sabiny Klak "Bujać w obłokach" podczas której w odpowiedni nastrój wprowadziła nas swoim wokalem Sara Kicińska i zespół Mus Trio( Przemysław Maćkowiak - gitara, Iurij Gaspar - piano oraz Hubert Samelczak - perkusja).

Tym działaniom towarzyszyły również: lekcje biblioteczne,piknik, drzwi otwarte "Biblioteka pod lupą..." podczas, których zorganizowana została strefa słodkiego zaczytania oraz strefa bookcrossingu.

Tradycyjnie już nie zabrakło spotkań z teatrem.: wystąpili Teatr Edu Artis z Krakowa, krakowski Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" oraz Teatr Tak. Spotkania te przenoszą naszych małych czytelników w zaczarowany świat bajek. Nie do wiary w bibliotece kryją się czary... Działania proponowane w bibliotece przekonują najmłodszych, że w książkach zaklęta jest magia. By przeżyć niezwykłe przygody trzeba tylko czytać i odwiedzać bibliotekę.

Fot. rawicka Biblioteka Publiczna

G 1
G 2
G 3
G 4
IMG 1313
K1
K2
K3
K4
Niedoskonałe (1)
Niedoskonałe (2)
Niedoskonałe (3)
O1
O2
O3
O4
O5
Piknik (1)
Piknik (2)
Piknik (3)
Piknik (4)
Piknik
Received 719217558279967
Received 719217771613279
Received 1363175337109807
T1
T2
T3
T4
T5
T6
T7
T8
T9
T10
T11
T12
Warsztaty Spotkania (1)
Warsztaty Spotkania (2)
Warsztaty Spotkania (4)
Warsztaty Spotkania (7)
Warsztaty Spotkania (8)
Warsztaty Spotkania (12)
Warsztaty Spotkania (13)
Warsztaty Spotkania (14)
Warsztaty Spotkania (15)
Warsztaty Spotkania (16)
Warsztaty Spotkania (17)
Warsztaty Spotkania (18)
Warsztaty Spotkania (19)
Warsztaty Spotkania (20)
Warsztaty Spotkania (21)
Warsztaty Spotkania (22)
Warsztaty Spotkania (23)
Warsztaty Spotkania (24)
Warsztaty Spotkania (25)
Warsztaty Spotkania (26)
Warsztaty Spotkania (27)
Warsztaty Spotkania (28)
Warsztaty Spotkania (29)
Warsztaty Spotkania (30)
Warsztaty Spotkania (31)
Warsztaty Spotkania (1)
Warsztaty Spotkania (2)
Warsztaty Spotkania (3)
Warsztaty Spotkanie

Tagi: , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00