Dzień Pamięci

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano 1 marca 2023, 03:58

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody święta rozpoczęły się w samo południe przy tablicach pamiątkowych umieszczonych na murze Zakładu Karnego w Rawiczu przy ul. 17 Stycznia. Prowadził je bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Rawiczu, który również odczytał Apel Pamięci. Następnie ks. Kanonik Wojciech Prostak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu odmówił modlitwę w intencji „żołnierzy wyklętych”.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów pod tablicami pamiątkowymi przez liczne delegacje. Kwiaty złożyli m.in.: w imieniu Jana Dziedziczaka sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, posła na sejm RP – Ewa Rosik, dyrektor biura poselskiego; Starosta Rawicki Adam Sperzyński wraz z Wicestarostą Rawickim Jakubem Morysonem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Rawickiego Romanem Sidorem; przedstawiciele samorządów gmin Powiatu Rawickiego z Rawicza, Bojanowa, Jutrosina, Miejskiej Górki i Pakosławia, delegacja samorządu Gminy Krobia, a także delegacje służb mundurowych, placówek oświatowych, organizacji politycznych i społecznych.

Po uroczystości Starosta Rawicki, Burmistrz Gminy Rawicz oraz wszystkie chętne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy głazie w kwaterze nr 25 „Za murem” na Cmentarzu Parafialnym w Rawiczu, pod obeliskiem na ul. Ogrodniczej w Sierakowie oraz przy tablicy pamiątkowej na ścianie Ratusza w Sarnowie.