Rak Jelita Grubego – Najczęściej Występujący Nowotwór

Informacje przekazane przez Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu w ramach realizowanego Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego

Rak jelita grubego to niestety nadal drugi pod względem umieralności nowotwór złośliwy u obu płci w Polsce. Należy do grupy nowotworów o najgorszym rokowaniu a możliwość wyleczenia jest uwarunkowana stopniem zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania. Zachorowalność wzrasta w raz z wiekiem, przy czym ponad 94% zachorowań u obu płci przypada na populację osób po 50 roku życia.

Bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, biegunki naprzemienne z zaparciami, ślady krwi w stolcu, niekontrolowane chudnięcie czy anemia o niewyjaśnionym podłożu, to dolegliwości, które mogą wskazywać na nowotwór jelita grubego. W pierwszych kluczowych dla leczenia etapach, dolegliwości te nie powodują bólu, więc chorego zwykle nic nie niepokoi. Tym bardziej zasadne są wczesne badania profilaktyczne.

Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UM w Poznaniu podjął działania w celu zapobiegania wykrywania nowotworów jelita na późnym etapie zaawansowania poprzez bezpłatne badania kolonoskopowe, edukację i podniesienie świadomości nt. szczególnych objawów - bardzo często lekceważonych i ignorowanych przez pacjentów.

Kolonoskopia jest bardzo czułą i skuteczną metodą, ponieważ podczas badania lekarz prowadzący ma możliwość równoczesnego usuwania polipów, które w późniejszym etapie mogłyby przekształcić się w nowotwór. Dzięki temu kolonoskopia zapobiega aż w 60% rozwojowi raka jelita grubego.

Ulotka: Program badań przesiewowych raka jelita grubego - ulotka 

 

 

 

Tagi: , ,

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00