Wpisy otagowane jako ‘rocznica’

bezrobotni,cmentarz,manifestacje,rocznica

Oddali hołd zabitym podczas demonstracji w Rawiczu w 1921

W tym roku, 19 sierpnia, obchodzimy 99. rocznicę "Krwawego Piątku". W sierpniu 1921 roku w wyniku protestów robotników i bezrobotnych spowodowanych złą sytuacją ekonomiczną, w obliczu rosnących cen i minimalnych płac, doszło do starć ludności z policją. W konsekwencji tych wydarzeń śmierć poniosło 7 osób.

Czytaj dalej

100,Bitwa Warszawska,Generała Józef Kalicki,jubileusz,Kapitan Ignacy Buszaojska Polskiego,rocznica,Święto Wojska Polskiego

Jubileuszowe obchody Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego

Jubileuszowe obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia, rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przez powiatowe i gminne władze samorządowe oraz przedstawicieli organizacji społecznych przy pomniku upamiętniającym rannych polskich żołnierzy w wojnie polsko-bolszewickiej  przebywających w 1920 r. w lazarecie mieszczącym się w dawnych koszarach.

Czytaj dalej

bezrobotni,demonstracje,Krwawy Piątek,manifestacje,rocznica,rozruchy głodowe

19 sierpnia – 99. Rocznica „Krwawego Piątku”

19 sierpnia przypada 99. Rocznica demonstracji głodowych i starć robotników oraz bezrobotnych z do jakich doszło w Rawiczu w 1921. Ich podłożem była przede wszystkim zła sytuacja gospodarcza w Polsce, na obszarze byłego zaboru pruskiego.  Po zniesieniu granicy celnej doszło do gwałtownego wzrostu cen i powszechnej drożyzny, a to wywołało protesty ludności, demonstracje i rozruchy. Dochodziło do brutalnych starć z policją, która bezwzględnie obchodziła się z protestującymi. Do jednych z najostrzejszych wystąpień należały rozruchy w Rawiczu.

Czytaj dalej

konkursy,niepodległość,powrót do Polski,rocznica

100. ROCZNICA POWROTU DO NIEPODLEGŁEJ POLSKI

W 2020 roku w powiecie rawickim wyjątkowo uroczyście obchodzono 100. rocznicę "powrotu do macierzy", przypadającą 17 stycznia 1920 r. Z tej okazji w Miejskiej Górce została odsłonięta tablica upamiętniająca walne posiedzenie Powiatowej Rady Ludowej Powiatu Rawickiego. Została ona zamontowana na elewacji budynku, gdzie obecnie mieści się Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj dalej

powstanie wielkopolskie,rocznica,warta honorowa

Uczcili 101. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rawiczu

Tradycyjnie już, jak co roku, w dniu 27 grudnia br. o godzinie 12:00 przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, służb mundurowych oraz delegacje szkół, harcerzy organizacji społecznych, politycznych oraz mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na cmentarzu parafialnym w Rawiczu, przy obelisku Powstańców Wlkp. Wartę honorową wystawił Hufiec ZHP w Rawiczu.

Czytaj dalej

ofiary,rocznica,stan wojenny

Pamiętamy – 13 grudnia – tragiczna rocznica

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku.

Czytaj dalej

11 listopada,niepodległość,obchody,odzyskanie Niepodległości,Piknik Niepodległościowy,rocznica,swieto niepodległości

Pamiętamy…

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyły się uroczyste obchody, w których wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, organizacje pozarządowe, delegacje, poczty sztandarowe, młodzież oraz mieszkańcy powiatu, w asyście klasy mundurowej z I Liceum Ogólnokształcącego, a także Hufca ZHP Rawicz.

Czytaj dalej

bohater,forum,gestapo,II wojna światowa,ofiara,pamięć,rocznica,więzienie

Zapraszamy na III Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej IPN. „Wielkopolska 1939-1945. Pamięć i edukacja”

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamiętając o polskich bohaterach i ofiarach tej okrutnej wojny, 12 października 2019 r. w Forcie VII w Poznaniu,  więzieniu śledczym poznańskiego gestapo, miejscu kaźni tysięcy Wielkopolan w okresie okupacji niemieckiej - miejscu, które przez wiele lat było zapomniane, będzie organizowane III Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej IPN.

Czytaj dalej

Polskie Państwo Podziemne,Pomnik Żołnierza Polskiego,rocznica,ZHP Hufiec Rawicz

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Starosta Rawicki oraz Burmistrz Gminy Rawicz zapraszają do wspólnego upamiętnienia 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego - 27 września br. Szczegółowe informacje na poniższym plakacie.

Czytaj dalej

pakt o nieagresji,pakt Ribbentrop-Mołotow,rocznica

80 lat temu… Armia Czerwona zaatakowała Polskę

17 września 1939 r.  łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Czytaj dalej

Starostwo Powiatowe w Rawiczu
Budynek A - Rynek 17
Budynek B - Wały Jarosława Dąbrowskiego 2

Sekretariat
tel./fax: 65 546 22 11
sekretariat@powiatrawicki.pl

Punkt Obsługi Interesantów
tel./fax: 65 546 51 14
punktobslugi@powiatrawicki.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek - piątek 7:00 - 15:00