Powstanie Styczniowe 2023

UPAMIĘTNIONO POWSTANIE STYCZNIOWE I OTWORZONO WIRTUALNĄ STRZELNICĘ

Opublikowano 24 stycznia 2023, 10:47
23 stycznia br. w Powiecie Rawickim świętowano obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, a także otworzono wirtualną strzelnicę, która znajduje się w I Liceum Ogólnokształcącym.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych im. S. Bobrowskiego w Rawiczu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Jan Dziedziczak poseł RP, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Zbigniew Talaga – zastępca Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Jakub Moryson, Wicestarosta Rawicki, dyrektorzy szkół, kierownicy powiatowych jednostek oraz powiatowi radni. Akademię okolicznościową przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych oraz chór ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawiczu. Na zakończenie pierwszej części odsłonięto tablicę okolicznościową upamiętniającą bohatera Powstania Styczniowego oraz Patrona Zespołu Szkół Zawodowych – Stefana Bobrowskiego.

Następnie uczestnicy wydarzenia przejechali na cmentarz w Łaszczynie, gdzie złożono wiązanki kwiatów na grobie S. Bobrowskiego. Wieniec w imieniu Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej złożył Piotr Trybek Szef Gabinetu Politycznego Pani Minister. Modlitwie przewodniczył proboszcz łaszczyńskiej parafii ks. Karol Juśkiewicz.

Ostatnim punktem uroczystości było otwarcie wirtualnej strzelnicy w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu dofinansowanej ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczniowie klas przygotowania wojskowego zaprezentowali działanie strzelnicy. Spróbować swoich sił w strzelaniu mogli także zaproszeni goście. Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Michała Zielińskiego Wojewody Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.