17 Stycznia - obchody

103. rocznica powrotu Powiatu Rawickiego do Polski

Opublikowano 18 stycznia 2023, 08:29

17 stycznia 1920 r. to data szczególna dla mieszkańców Powiatu Rawickiego. Tego dnia nasz region powrócił po latach zaborów do Polski. W tym roku mijają 103 lata od tamtych wydarzeń.

Uroczyste obchody tego wyjątkowego święta zorganizowane zostały w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. Tam odbyła się uroczysta akademia, a uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać prelekcji historycznej Adama Grzelaka pt. „Przyłączenie Powiatu Rawickiego do Polski ze szczególnym uwzględnieniem okresu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.

Klamrą spinającą uroczyste obchody był przemarsz w towarzystwie pocztów sztandarowych ze szkół ponadpodstawowych Powiatu Rawickiego i uczniów klas mundurowych pod Pomnik Żołnierza Polskiego w Rawiczu, gdzie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wśród nich byli m.in.: Poseł na sejm RP Grzegorz Rusiecki, a także delegacje powiatowych i gminnych samorządowców oraz przedstawicieli szkół, jednostek powiatowych, służb mundurowych i organizacji politycznych.

Fot. Powiat Rawicki, I LO w Rawiczu