Trasy rowerowe
Witaj w naszej sekcji tras rowerowych!
Cieszymy się, że chcesz odkrywać urokliwe zakątki naszego powiatu na dwóch kółkach. Nasze tereny oferują niezwykle malownicze trasy, które są idealne zarówno dla zapalonych rowerzystów, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerem.
Bez względu na to, czy preferujesz spokojne przejażdżki w otoczeniu natury, czy bardziej wymagające szlaki, znajdziesz tu coś dla siebie. W ofercie znajdują się zarówno trasy rodzinne, które zachwycą dzieci, jak i bardziej wymagające szlaki dla doświadczonych cyklistów.
W przewodniku w tym roku pojawią się cztery trasy rowerowe, które wraz ze zwiększeniem infrastruktury rowerowej oraz zainteresowaniem mieszkańców powiatu rawickiego jak i turystów planujemy powiększać.
W projekcie dołożyliśmy starań , aby zaprezentować najciekawsze i najbardziej urokliwe miejsca powiatu rawickiego.
Zachęcamy do korzystania z map oraz wskazówek, które pomogą Ci w planowaniu idealnej wycieczki rowerowej. Przeżyj niezapomniane chwile, odkrywając piękno naszego powiatu na rowerze!
Zapraszamy!
Autor tekstów: Marek Wierzchowski
Korekta: Sylwia Seniuta
Projekt map: Marek Wierzchowski
- Trasa turystyczna nad zalew w Pakosławiu
- Trasa turystyczna: Rawicz – Bojanowo
- Trasa turystyczna Rawicz – Miejska Górka – Jutrosin – Dubin – Rawicz

Startujemy przy dworcu kolejowym w Rawiczu.
W mieście należy zachować ostrożność zważając na ruch samochodów oraz na ludzi chodzących po rawickich deptakach, na których dopuszczony jest ruch rowerowy.
Ruszając, po przejechaniu 0,9 km widzimy zabytkowy budynek Poczty Polskiej.
Po przejechaniu 1,6 km po lewej stronie znajduje się Pomnik Żołnierza Polskiego, natomiast po prawej stronie Fontanna z niedźwiedziem – nawiązuje do herbu Rawicza.
Kierujemy się do zabytkowego rynku w Rawiczu wraz ze znajdującym się na nim Ratuszem.
Dalej jadąc w kierunku Szymanowa, po prawej stronie 1,7 km na Placu Wolności znajduje się Kolumna Tadeusza Kościuszki, natomiast po 2,0 km mijamy Zakład Karny z muralem upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie.
Dalej jadąc prosto ścieżką rowerową 9,5 km po prawej stronie znajduje się Kościół pw. Św. Katarzyny w Słupii Kapitulnej.
Ścieżką dojeżdżamy do Chojna – 13,2 km.
Jadąc w kierunku Golejewka po prawej stronie mijamy: Kościół Wszystkich Świętych w Golejewku – 14,9 km, Pałac Czarneckich w Golejewku – 15,3 km oraz Stadnine Koni. Dalej jedziemy w kierunku Pakosławia, gdzie po krótkim zjeździe z trasy możemy zobaczyć Pałac w Pakosławiu – 18,0 km, Kościół św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy w Pakosławiu – 18,2 km. Dojeżdżając do cmentarza 18,6 km skręcamy w prawo w kierunku miejscowego zalewu. Jedziemy dalej wyznaczoną trasą i po przejechaniu 23,5 km jesteśmy nad zalewem.
W drogę powrotną możemy się udać przez Sowy 24,6 km. Następnie jadąc dalej piaszczystą drogą aż do Sworowa 26,8 km, kierujemy się w boczną utwardzoną drogę do Kubeczek 28,7 km. Skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Dębionka 30 km, skąd będziemy mieli do pokonania kilometrowy odcinek drogi nieutwardzonej, by dojechać do Słupii Kapitulnej 33 km. Dalej ścieżką rowerową dojedziemy do Rawicza 42 km.
Wszystkie punkty wymienione w opisie są zaznaczone na mapie – pobierz plik GPX
Adres strony z mapą online w serwisie Komoot: https://www.komoot.com/pl-pl/tour/2059838576
Kod QR do mapy:


Startujemy przy dworcu kolejowym w Rawiczu.
W mieście należy zachować ostrożność zważając na ruch samochodów.
Poruszamy się w kierunku Masłowa 1 km, by stamtąd dotrzeć do Załęcza 3,4 km. Dalej jedziemy w kierunku ronda, przejeżdżamy je prosto i po przejechaniu niespełna 100 metrów skręcamy w drogę funkcyjną przy S5 4,1 km. Po dojechaniu do skrzyżowania 4,7 kmskręcamy w lewo i jedziemy według strzałki.
Droga głównie asfaltowa, z krótkim odcinkiem szutrowym utwardzonym przez las. Na odcinku 8,5 km możemy odbić w lewo i po przejechaniu 300 metrów dotrzeć do miejsca upamiętniającego Stefana Bobrowskiego – organizatora i przywódcę Powstania Styczniowego.
Po powrocie na trasę jadąc dalej – po lewej stronie znajdziemy parking leśny 9,7 km, gdzie możemy chwilę odpocząć. Od tego odcinka wjeżdżamy w las na utwardzoną drogę szutrową. Gdy dotrzemy do skrzyżowania 11,4 km możemy odbić w lewo, gdzie po 400 metrach dojedziemy do Polskiej Góry – 107 m n.p.m. Z tego miejsca zawracamy na naszą trasę i jedziemy prosto, gdzie spotkamy trudny około 500 metrowy odcinek do przejechania. Jedziemy dalej wyznaczoną trasą w kierunku Pakówki 15,6 km, a następnie docieramy do Trzebosza 18,4 km.
W Trzeboszu możemy zobaczyć Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Pałac 19,1 km.
Następnie dojeżdżając do skrzyżowania skręcamy w lewo w kierunku Zaborowic 22,1 km, po drodze mając piękne widoki na okoliczne pola i lasy. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Bojanowa 27 km. Na tym odcinku będziemy mieli do pokonania wiadukt nad drogą krajową S5.
W Bojanowie możemy odpocząć na rynku 27,7 km oraz zobaczyć: Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 27,8 oraz wciąż czynny Browar w Bojanowie 28,1 km.
W dalszą drogę poruszamy się według mapy w kierunku Tarchalina 29,7 km, skąd dalej na skrzyżowaniu skręcając w prawo miniemy Kamień upamiętniający żołnierzy poległych w Bitwie pod Gościejewicami 31 km. Następnie po przejechaniu 1 km dotrzemy do Gościejewic, gdzie kierujemy się na Wydartowo Pierwsze 34,7 km. Stamtąd jedziemy do skrzyżowania w Sowinach 36,9 km i skręcając ostro w prawo dojedziemy do miejscowości Kawcze 41,4 km. Następnie jedziemy w kierunku Rawicza, jednak dojeżdżając do 43,3 km możemy skręcić w lewo, by po przejechaniu 500 metrów drogą leśną po prawej stronie zobaczyć Kaplicę Grobową Rodziny von Langendorff.
Wracając na trasę jedziemy według strzałki i w miejscowości Konarzewo 46,7 km po prawej stronie możemy zobaczyć zabytkowy Pałac.
Następnie jedziemy w kierunku Łaszczyna, w którym znajduje się zbudowany na wzniesieniu Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Marcina 49,2 km.
Ponownie wracamy na trasę i ścieżką rowerową dojeżdżamy do Rawicza 52 km, gdzie kierujemy się na Poligon w Sierakowie 53,1 km (miejsce rekreacji – ścieżki pieszo-rowerowe, siłownia zewnętrza, ścianki wspinaczkowe, plac zabaw dla małych i dużych, plac zabaw dla psów, miejsce do grillowania, latem także kąpielisko).
Stamtąd jadąc według strzałki dotrzemy do punktu mety, który był również startem 55,9 km.
Wszystkie punkty wymienione w opisie są zaznaczone na mapie. – pobierz plik GPX
Adres strony z mapą online w serwisie Komoot: https://www.komoot.com/pl-pl/tour/2042442542
Kod QR do mapy:


Startujemy przy Dworcu Kolejowym w Rawiczu.
W mieście należy zachować ostrożność zważając na ruch samochodów oraz na ludzi chodzących po rawickich deptakach, na których dopuszczony jest ruch rowerowy.
Ruszając, po przejechaniu 0,9 km widzimy zabytkowy budynek Poczty Polskiej.
Kierujemy się do zabytkowego rynku w Rawiczu wraz ze znajdującym się na nim Ratuszem.
Po przejechaniu 1,6 km po lewej stronie znajduje się Pomnik Żołnierza Polskiego, natomiast po prawej stronie Fontanna z niedźwiedziem – nawiązuje do herbu Rawicza.
Jadąc prosto po prawej stronie 1,7 km na Placu Wolności znajduje się Kolumna Tadeusza Kościuszki, natomiast po 2,0 km mijamy Zakład Karny z muralem upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie.
Dojeżdzamy do ronda, na którym skręcamy w lewo.
Jadąc prosto ścieżką rowerową na skrzyżowaniu 4,3 km skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Sarnowy 7,5 km, gdzie możemy zobaczyć: zabytkowy rynek wraz z Ratuszem oraz Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła 7,8 km. Kolejno jedziemy zgodnie ze strzałką do skrzyżowania 8,4 km na którym skręcając w prawo jedziemy prosto do Miejskiej Górki. Przed Miejską Górką po prawej stronie widać Klasztor Zakonu Braci Mniejszych na Goruszkach 11,3 km, kawałek dalej zabytkowy Wiatrak „Koźlak” 11,7 km.
Następnie mamy dwie opcje: jedziemy przez miasto uważając na wzmożony ruch samochodów (niezaznaczone na trasie) lub przed Cukrownią Miejska Górka skręcamy w ul. Fabryczną 12 km i wzdłuż niej dojeżdżamy po trasie zaznaczonej na mapie do skrzyżowania 13,8 km, na którym skręcamy w lewo. Po drodze możemy kawałek zjechać z trasy i zobaczyć Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja. Wracając na trasę jedziemy w kierunku Rozstępniewa 17,8 km, a następnie na skrzyżowaniu w wiosce, skręcamy w prawo w kierunku Sobiałkowa, gdzie możemy zobaczyć drewniany Kościół pw. Św. Jakuba. Następnie jedziemy wg strzałki w kierunku Konar, przecinając drogę wojewódzką nr 36 na której należy zachować szczególną ostrożność. W Konarach możemy zobaczyć Kościół pw. Św. Michała Archanioła 25 km. Jedziemy dalej prosto w kierunku Grąbkowa 29,7 km i Starego Sielca, gdzie można zwiedzić zabytkowy Pałac Czartoryskich 33 km. Kiedy wrócimy na trasę jedziemy w kierunku Jutrosina, gdzie czekają na Nas takie atrakcje jak: Zbiornik Wodny Jutrosin 35,7 km, zabytkowy Wiatrak „Koźlak” 36 km. Można przejechać się wokoło zbiornika lub wrócić na trasę i zobaczyć rynek jutrosiński 34,9 km, na którym można odpocząć oraz Kościół pw. Św. Elżbiety 35,1 km. Wracamy na trasę i po przejechaniu krótkiego odcinka asfaltowego wjeżdżamy na ścieżkę rowerową w kierunku Dubina, gdzie możemy zobaczyć Kościół pw. Św. Mikołaja Biskupa.
Tam możemy zakończyć wyprawę lub udać się z powrotem do Rawicza na Dworzec Kolejowy 68,5 km – wg trasy zaznaczonej na mapie.
Wszystkie punkty wymienione w opisie są zaznaczone na mapie. – pobierz plik GPX
Adres strony z mapą online w serwisie Komoot: https://www.komoot.com/pl-pl/tour/2046151145
Kod QR do mapy:
