Czcionka

Kontrast

Tłumacz języka migowego

O Powiecie

Powiat rawicki znajduje się w południowej części Województwa Wielkopolskiego.

Na terenie powiatu znajdują się następujące gminy:

  • gminy miejsko-wiejskie: Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Rawicz
  • gminy wiejskie: Pakosław
  • miasta: Bojanowo, Jutrosin, Miejska Górka, Rawicz

Powiat rawicki w pigułce

Drogi

Droga ekspresowa S5
krajowa 36, 12 34km, 15 35km
europejska E261
wojewódzka 309, 324, 434

Kolej

Poznań
Wrocław

Miasta

Leszno 50 km
Wrocław 72 km
Poznań 100 km
Ostrów Wielkopolski 62 km

Lotnisko

Wrocław WRO 88 km
Poznań POZ 112 km
Łódź LCJ 201 km

Liczba mieszkańców: 59 765

Powierzchnia: 554 km2

Gęstość zaludnienia: 108 osób/km2

1. Dobra lokalizacja i dostępność komunikacyjna

Połączenia kolejowe

Główna stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Rawicz. Obsługuje ona linię kolejową łączącą Wrocław i Poznań. Linia obsługiwana jest przez zmodernizowany i nowoczesny tabor. Zarówno dworzec i perony w Rawiczu przeszły generalny remont. W związku z tym z połączeń kolejowych korzysta bardzo wiele osób, jako że gwarantują one szybki i wygodny transport do stolic województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, z których można dalej dotrzeć do praktycznie wszystkich kluczowych miast w Polsce.

Połączenia drogowe

Przez powiat przebiegają następujące, ważne drogowe trasy komunikacyjne:

Droga ekspresowa S5 – niemal ukończona droga łącząca Olsztyn, autostradę A1 (węzeł Nowe Marzy) oraz Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. Lokalnie stanowi m.in. wschodnią obwodnicę Poznania, a także północno-zachodnią obwodnicę Bydgoszczy. Razem z S8, S3 oraz czeską D11 utworzy najszybszą trasę pomiędzy Warszawą a Pragą.

Droga krajowa 36 – droga łączy zespoły miast: kalisko-ostrowski i legnicko-głogowski

Trasa europejska E261 – wiodąca przez Polskę ? Świecia przez Bydgoszcz, Poznań do Bielan Wrocławskich k. Wrocławia (przez województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie). E261 stanowi fragment polskiej drogi krajowej nr 5.

Drogi wojewódzkie 309 – łącząca m.in. Sierakowo, Bojanowo i Leszno, 324 – łącząca m.in. Niechlów, Jastrzębie i Załęcze, 434 – łącząca m.in. Kórnik, Śrem, Dolsk, Gostyń i Krobię.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w niedalekiej odległości od powiatu znajdują się inne ważne szlaki komunikacyjne, w tym przede wszystkim drogi krajowe nr 12 (34 km) oraz 15 (35 km).

Stały rozwój infrastruktury drogowej jest jednym z naszych priorytetów

Lotniska

Najbliższe kluczowe międzynarodowe porty lotnicze to: Port Lotniczy Wrocław S.A. (88 km), Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego (112 km), Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (201 km),

Miasta
W promieniu zaledwie 100 km od granicy powiatu znajduje się wiele większych ośrodków miejskich, w tym m.in. Wrocław, Leszno, Poznań, Ostrów Wielkopolski. Dodatkowo jesteśmy położeni w dobrze rozwiniętym ekonomicznie województwie wielkopolskim.

2. Kapitał ludzki

Powiat liczy prawie 60 tys mieszkańców. Większość mieszkańców powiatu jest w wieku produkcyjnym (59,2%), natomiast co 5 znajduje się w wieku przedprodukcyjnym (20,2%). Bezrobocie w powiecie utrzymuje się na poziomie około 3,4%. Taki stopień bezrobocia oznacza z jednej strony, że nie stanowi on dużego obciążenia dla budżetu gmin powiatu, ale jednocześnie jest on wskazaniem, że na naszym terenie wciąż znajdują się osoby poszukujące nowego miejsca pracy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w powiecie utrzymuje się na poziomie około 78% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce, co powoduje, że koszt pracownika jest tutaj mniejszy niż m.in. w wielu większych ośrodkach miejskich. Starostwo Powiatowe w Rawiczu jest organem prowadzącym dla techników oraz szkół branżowych. Placówki w Rawiczu i Bojanowie w swojej bogatej ofercie mają również szkoły dla dorosłych oraz kwalifikacyjne kursy zawodowe. Pozwala to na lokalny rozwój kompetencji i kwalifikacji m.in. w obszarach:

  • Informatyki
  • Rolnictwa
  • Weterynarii
  • Ekonomii
  • Logistyki i handlu
  • Elektryki
  • Mechaniki
  • Budownictwa

3. Orientacja na biznes

Zarówno powiat jak i poszczególne gminy w jego obrębie zapewniają profesjonalną i kompleksową obsługę inwestorów. Inwestorzy zainteresowani inwestowaniem w powiecie otrzymają kompleksową informację o wszystkich terenach inwestycyjnych, danych planistycznych, bazie terenów inwestycyjnych znajdujących się w zasobach powiatu jak i poszczególnych gmin, ich obecnym stanie i możliwościach wykorzystania, jak również o innych wolnych terenach przeznaczonych pod inwestycje. Ponadto powiat służy wsparciem w zakresie uzyskania niezbędnych zezwoleń i dokumentów inwestycyjnych, a także możliwościach korzystania z finansowych instrumentów wsparcia.