Komunikat w sprawie zmiany przepisów w zakresie rejestracji pojazdów

Opublikowano 11 grudnia 2023, 03:36

Starostwo Powiatowe w Rawiczu informuje, że od dnia 01 stycznia 2024 roku zmieniają się przepisy w zakresie rejestracji pojazdów. Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu zostaje zastąpiony obowiązkiem zarejestrowania pojazdu. Właściciel pojazdu będzie zobowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:

– nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

– dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu

sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii

Europejskiej;

– sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku termin 30 dni, będzie liczony od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

W przypadku, gdy właścicielem  pojazdu będzie przedsiębiorca prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, obowiązek złożenia wniosku o rejestrację pojazdu  powinien wykonać w terminie 90 dni.

Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w wymaganym ustawowo terminie, ale nieprzekraczającym 180 dni, podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości: 500,00 zł za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosić będzie: 1.000,00 zł.

Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w wymaganym ustawowo terminie, ale przekraczającym 180 dni, podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości: 1.000,00 zł za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosić będzie: 2.000,00 zł.

Ponadto, nadal na właścicielu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spoczywać będzie obowiązek zawiadomienia starosty, w terminie 30 dni, o:

– zbyciu pojazdu;

– zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie

rejestracyjnym.

Niezawiadomienie starosty o zbyciu pojazdu, w wymaganym terminie (bez względu na ilość dni przekroczenia), podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości 250,00 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, od dnia 01 stycznia 2024 r. zawiadomienia o zbyciu pojazdu dokonywać należy u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania właściciela pojazdu.

Złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu nie wymaga wizyty w Wydziale Komunikacji i Dróg. Zawiadomienie można przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP, na adres e-mail: komunikacja@powiatrawicki.pl lub w sposób tradycyjny na adres: Starostwo Powiatowe w Rawiczu ul. Rynek 17, 63-900 Rawicz.

fot. Canva