RN

Radosław Niziołek zwycięzcą Powiatowego Konkursu Historycznego!

Opublikowano 11 stycznia 2024, 09:49

Rozstrzygnięto Powiatowy Konkursu Historyczny pn. „Drogi Polski do niepodległości”. Zadaniem uczestników – uczniów szkół ponadpodstawowych – było wykonanie fotografii tematycznie związanej z hasłem konkursowym oraz powiatem rawickim.

Kapituła powołana do oceny prac zdecydowała, że zwycięzcą konkursu został Radosław Niziołek. Laureat tak opisał nadesłaną pracę:

Zdjęcie zostało przeze mnie wykonane na pograniczu dwóch wsi: Słupi Kapitulnej i Podborowa. Fotografia przedstawia „Obelisk”, który w późniejszym czasie został postawiony, aby upamiętnić śmierć kapelana 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich Księdza Proboszcza Juliusza Śledzińskiego. Zginął on 14.01.1919 r. podczas napadu na Słupię Kapitulną przez 250 niemiecką grupę formacji ochrony pogranicza Grenschutz. Był on jedną z cywilnych ofiar walk stoczonych w styczniu 1919 r. Był to czas trwającego właśnie Powstania wielkopolskiego, które rozpoczęło się 27.12.1918 r. a zakończyło się 16.02.1919 r.

Drugie miejsce przypadło Oliwii Szymkowiak, natomiast na trzecim uplasował się Maksymilian Łuczak. Wszyscy są uczniami Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Bobrowskiego w Rawiczu. Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym osobom biorącym udział w konkursie, a także dziękujemy za zgłoszenia. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w kolejnych zmaganiach.

Nagrody rzeczowe zostaną wręczone w dn. 17 stycznia br. (środa) w sali Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie, gdzie odbędzie się uroczystość 104. rocznicy powrotu Powiatu Rawickiego do Polski.

fot. Radosław Niziołek