Czcionka

Kontrast

Tłumacz języka migowego
Sanepid

Spotkanie poświęcone kwestii zapobiegania wystąpienia Legionelli w powiecie rawickim

Opublikowano 4 września 2023, 12:26

W związku z sytuacją związaną z zachorowaniem na Legionellę w województwie Podkarpackim, w dniu 1 września 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Rawiczu odbyło się spotkanie poświęcone kwestii wystąpienia Legionelli w powiecie rawickim.

W spotkaniu dział wzięli: Pan Adam Sperzyński – Starosta Rawicki, Pani Grażyna Marczyńska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, burmistrzowie i wójt gmin powiatu rawickiego, pracownicy biur i referatów związanych z zarzadzaniem kryzysowym oraz przedstawiciele zakładów wodociągów w powiecie.

Z informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wynika, ze w powiecie rawickim nie odnotowano zachorowań na Legionellę. Sytuacja jest monitorowana przez pracowników sanepidu oraz pracowników zakładów wodociągów. Prowadzone są kontrole jakości wody pod kątem wystąpienia bakterii Legionella oraz innych bakterii występujących w wodzie. Wzmocniono nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej.

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

fot. Powiat Rawicki