Czcionka

Kontrast

Tłumacz języka migowego
LOGO

Świadczenie wspierające dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnością – sprawdź szczegóły

Opublikowano 17 stycznia 2024, 07:34

ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE to nowe świadczenie skierowane bezpośrednio do pełnoletnich osób z niepełnosprawnością, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429).

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać świadczenie wspierające ?

I ETAP 
to uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, którą wydaje Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.  
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem oraz kopię dokumentu poświadczającego stopień niepełnosprawności (jeżeli Twoje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności było wydane przez: Wojewódzki lub Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności i otrzymałeś je przed 2007 rokiem, lub ZUS i otrzymałeś je przed 2011 rokiem, lub zostało wydane przez inną instytucję – KRUS, MSWiA, MON) należy złożyć w jednej z form:

  • pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Wielkopolskim, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26, 61-863 Poznań
  • osobiście w siedzibie Wojewódzkiego do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Wielkopolskim, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (wejście od ul. Mostowej), Poznań, w godz. 8.00 – 15.00
  • elektronicznie przez portal Empatia https://empatia.mpips.gov.pl/
  • w siedzibie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Rawiczu, ul. Wały Jarosława Dąbrowskiego 2 (złożony wniosek zostanie przesłany do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Wielkopolskim).

Złożyłeś wniosek i co dalej? Twój wniosek zostanie rozpatrzony w terminie do 3 miesięcy. W przypadku braków formalnych zostaniesz poproszony o ich uzupełnienie. Jeśli złożyłeś wszystkie wymagane dokumenty i uzupełniłeś ewentualne braki formalne, zostanie ustalony termin i miejsce spotkania ze składem ustalającym poziom potrzeby wsparcia, o którym zostaniesz poinformowany nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem. Następnie zespół wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 7 lat.

II ETAP 
to złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego wraz z decyzją ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydawanej przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. 
Po otrzymaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia będziesz mógł złożyć drogą elektroniczną wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia wspierającego.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Wielkopolskim, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26, 61-863 Poznań, e-mail: zn@poznan.uw.gov.pl, tel. 61 850 87 60, 61 852 18 91, 61 850 87 66.