Czcionka

Kontrast

Tłumacz języka migowego
Dzień kadeta

Świętowaliśmy Dzień Kadeta

Opublikowano 19 maja 2023, 02:53

W tym roku Powiatowy Dzień Kadeta w Rawiczu został obchodzony w niezwykle odświętny sposób. Uroczystość rozpoczęła się przy Szpitalu Powiatowym w Rawiczu, który niegdyś był siedzibą Rawickiego Korpusu Kadetów. Tam pod tablicą poświęconą kadetom odmówiono krótką modlitwę, a następnie delegacje samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych i Wojska Polskiego, stowarzyszeń, placówek oświatowych oraz ugrupowań politycznych złożyły wiązanki kwiatów. W imieniu Jana Dziedziczaka, posła na Sejm RP i pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za granicą wiązankę kwiatów złożyła Ewa Rosik, dyrektor Biura Poselskiego. Uroczystości odbyły się przy udziale kompanii honorowej.

Następnie wspólnie przemaszerowano ulicą Kadecką i ulicą Wały Tadeusza Kościuszki pod Pomnik Żołnierza Polskiego. Tam, pod tablicą poświęconą zmarłym wychowankom Rawickiego Korpusu Kadetów, również złożono wiązanki kwiatów.

Świętując Powiatowy Dzień Kadeta, w Muzeum Ziemi Rawickiej można było zwiedzić Salę Kadecką. Młodzież z klas mundurowych mogła wysłuchać prelekcji, którą przedstawił Henryk Pawłowski z Muzeum Ziemi Rawickiej.

Równolegle na strzelnicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawiczu toczyły się zawody sprawnościowe. W zmaganiach wzięły udział drużyny z: I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie, Zespołu Szkół im. St.  Mikołajczyka w Miejskiej Górce oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie.

Wyniki zawodów:

 1. ZSP Nietążkowo
 2. I LO Rawicz
 3. ZSZ Rawicz
 4. ZS Jutrosin
 5. ZS Miejska Górka

W kategorii indywidualnej najlepszymi strzelcami zostali:

 1. Adrian Florczak ZSP Nietążkowo
 2. Bartosz Dwojny ZSP Nietążkowo
 3. Dawid Szydłowski ZS Jutrosin

Drużynowo w strzelaniu najlepsi zostali:

 1. ZSP Nietążkowo
 2. I LO Rawicz
 3. ZSZ Rawicz